Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to coraz lepsza sytuacja na pracowniczych rynkach – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością taka sytuacja występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od paru lat pracownicy są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz taka sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja będzie korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz również dla całości gospodarki, którą będzie rozruszał wzrost pensji. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ilość osób bez pracy osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom wielu ludzi, postęp technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Takie hasła słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo pojawienia się dużej liczby najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *