Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Opuszczanie pracy przez różne choroby stanowi poważny problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak i instytucji społecznych. Przebywając na zwolnieniu taka osoba nie będzie wykonywać zawodowych obowiązków, ale należy mu się dodatkowo za ten czas wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Przy określonej liczby dni na zwolnieniu będzie je płacił właściciel firmy, a potem obowiązek ten powinien przejść do ZUSU.

W chronieniu przed pracowniczymi chorobami niezwykle istota jest prewencja, z takich też powodów w tego typu działania angażuje się też często Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w których zaczęto tego typu działania, jest zapobieganie negatywnym skutkom stresu związanego z pracą wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowano specjalistyczne szkolenia i warsztaty związane z takimi zagadnieniami.

Właściciele firm w zakresie tego projektu skorzystać będą mogli poza tym z licznych narzędzi, pozwalających zbadać ryzyko w firmach, które prowadzą. Tym sposobem będzie można podjąć odpowiednie działania zapobiegające, a dodatkowo zacząć wdrażać profilaktycznie środki chroniące przez pojawieniem się stresu zawodowego.

Jak pokazują statystyki, czynnik ten jest jednym z bardzo często występujących przyczyn nieobecności pracowników. Szacuje się, że więcej niż połowa wszystkich zwolnień będzie skutkiem kłopotów z nieradzeniem sobie z dużą ilością presji w pracy. Jedynie problemy z układem mięśniowo-szkieletowym są częściej zgłaszane pośród problemów z pracą zawodową.

Zbyt długi stres odbija się bardzo negatywnie na rozmaitych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Powoduje rosnące kłopoty z fizycznym i psychicznym zdrowiem, a w ogóle nie leczony stać się może przyczyną poważnych schorzeń. Długotrwałe narażenie na warunki stresowe może się nawet zakończyć ciężką depresją albo nerwicą.

Pracownicy często nie są nawet świadomi, ile niepożądanych skutków może dla nich nieść życie w ciągłym stresie. Skutki takiej sytuacji będą się także odbijać na codziennym działaniu firmy, bowiem znacznie się zmniejsza produktywność i zadowolenie, a zwiększa liczba zwolnień chorobowych oraz wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *