Czy automatyzacja pracy ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z wyszukaniem dobrych pracowników.

Na pewno taka sytuacja występuje w technologicznych branżach, w nich już od kilku lat ludzie mają świadomość tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz dość podobna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla naszej gospodarki, jaką pomoże napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym duże znaczenie zaczynają mieć różne dodatki, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można sportowe karty, opiekę medyczną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ilość ludzi bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu osób, rozwój technologiczny i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Hasła tego typu można usłyszeć już od dwustu lat, a nadal mimo stosowania wielu urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie powodują znikanie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *